پوشش گرافنی و دلیل برتری آنها بر پوشش های سرامیکی

پوشش گرافنی

امروز می خواهیم راجع به محصول جدیدی در بازار به نام گرافن صحبت کنیم. خرسندم که اطلاع دهم بنده اولین نصاب قانونی پوشش رنگ های گرافنی SPS در دنور، کلرادو[1] هستم. گرافن، مرحله ی بعدی پوشش رنگ های خودرو است. پوشش های سرامیکی برای مدت کوتاهی در بازار بوده اند و انواع محصولات آنها با خواص حفاظتی گوناگون وجود دارد. اما گرافن به علت دانشی که پشت آن است، توجه مرا جلب کرده است. من به دنبال حقایق هستم[2]. مشاجره با حقایق و تحقیقات قوی بر پایه علم دشوار است.

گرافن یک نانوماده ی بر پایه کربن است که از زمان کشفش در سال 2004 توجه زیادی را در میان محققین به خود جلب کرده است. کاربردهای اولیه گرافن معمولاً اهداف صنعتی برای حفاظت در مقابل خوردگی بودند. پروفسور Andre Geim و پروفسور Knostantin Novoselov، برای کشف گرافن برنده ی جایزه ی نوبل فیزیک در سال 2010 شدند. بله، Detail Queen برای اولین بار در کلرادو پیشنهاد یک محصول حفاظتی رنگ خودرو برای مصرف کنندگان را داد که با یک جایزه نوبل پشتیبانی شد.

گرافن عمدتاً به عنوان یک ورق دو بعدی با ضخامت یک اتم کربن که بصورت فشرده در شبکه شبه لانه زنبوری، همچنان که در زیر نشان داده شده، قرار گرفته اند شناخته شده است. به زبان ساده، گرافن می تواند به عنوان یک تک لایه از گرافیت تشریح شود. همین است. یک تک لایه از ماده معدنی ای که شما با آن آشنا هستید و گرافیت نام دارد. گرافیت قبل از تبدیل شدن به گرافن یک ماده معدنی نرم، انعطاف پذیر و بسیار مقاوم به حرارت است. بعد از تبدیل به گرافن به نازک ترین و قوی ترین ماده جهان تبدیل می شود، که هنوز هم انعطاف پذیر است و این باعث می شود که یک افزودنی عالی برای صنعت پوشش رنگ خودرو باشد.

بنابراین چه چیزی پوشش های گرافنی را از پوشش های سرامیکی برتر می سازد؟ گرافن در واقع حرارت را در سطح رنگ شما کاهش می دهد، بنابراین در مقایسه با پوشش های سرامیکی، احتمال لکه دار شدن با آب[3] بسیار کمتر است. یک شکایت عمده از مصرف کنندگان پوشش های سرامیکی این است که لکه های آب از خود بر جای می گذارند. بنابراین اگر شما در حال راندن نیستید، این دانه های[4] آب به نشستن روی سطح رنگ شما ادامه می دهند. پوشش های بر پایه ی سرامیک در واقع حرارت را حفظ می کنند، بنابراین هر آبی که بر روی سطح باقی بماند به یک لکه آب ماندگار که با ماده معدنی پر شده تبدیل خواهد شد. این لکه های آب خود را بر روی پوشش و در نهایت بر روی رنگی که شما مقدار زیادی پول خرج کرده اید تا قبل از پوشش شما صیقل داده شود، حک می کنند.

پوشش گرافن

گرافن بخاطر ساختار لانه زنبوری و خواص شیمیایی آن، زمانی که با بیشتر پوشش های بازار مقایسه می شود، زاویه تماس آب بسیار بالایی دارد. این بدین معنی است که هر رطوبتی با هر مقداری بسیار آسان تر خواهد لغزید، و این ریسک بسیار پایینی از هرگونه بخار آّب روی سطح و ایجاد لکه های آب را بر جای خواهد گذاشت. حذف لکه های آب نیازمند مواد شیمیایی و ساینده هایی است که پوشش سرامیکی شما را به مخاطره می اندازند و معمولاً سطح را باید به طور کامل اصلاح مجدد[5] کرد.

یک شکایت دیگر که بنده از مصرف کنندگان شخصی در کلرادو در طی سال ها شنیده ام این است که ماشین های پوشش دهی شده، چقدر آسان گرد و غبار جمع می کنند. گرافن بخاطر خواص هدایت الکتریکی و گرمایی خود، می تواند بدون ریسک به عنوان “ضد الکتریسیته ساکن” تبلیغ شود که در واقع گرد و غبار و دیگر میکروذرات را دفع می کند.

با گذشت زمان، مخصوصاً اگر شما مانند بسیاری از مشتری های من، خودروی خود را روزانه در یک آب و هوای متغیر می رانید، پوشش سرامیکی شروع به از دست دادن درخش و ماندگاری خود خواهد کرد. چه چیزی باعث سایش پوشش سرامیکی می شود؟ نصب نامناسب اولین دلیل است. سطوح رنگی ای که درست پیش آماده سازی نشده اند، همچنین تکنیک های غلط در حین اعمال پوشش های سرامیکی باعث ایجاد سطوح نایکنواخت می شوند که به آلاینده ها اجازه نفوذ آسانتر به سطح پوشش را می دهد. اعمال گرافن به شدت آسان است چرا که ترکیب بسیار پایداری است و این بدین معناست که خطای اعمال آن نزدیک صفر است.

دلیل دیگری برای شکست پوشش سرامیک این است که روزانه به آسانی در معرض آب، حلال ها (صابون شوینده ماشین، هر ماده شیمیایی دیگری که شما ممکن است روی ماشین خود استفاده کنید و غیره) و حرارت قرار می گیرد. همانطور که در بالا ذکر کردم، پوشش های سرامیکی حرارت را حفظ می کنند و زمانی که شما حرارت و ماده شیمیایی را ترکیب می کنید، شما یک دستورالعمل برای فاجعه علیه پوشش براق خود دارید.

سایش همچنین یک عامل بسیار تعیین کننده برای اینکه پوشش سرامیکی شما چقدر دوام خواهد داشت، می باشد. هرچیزی از بادهای بسیار غبارآلود، تا حشرات و حوله های خشک کننده، به آرامی پوشش سرامیکی را تحلیل خواهد برد. این به نوبه ی خود، توانایی دانه بندی آب پوشش شما را کاهش خواهد داد و پوشش شما را بدون حفاظت در برابر مواد معدنی سخت در آب باقی خواهد گذاشت.

به خاطر اینکه اثبات شده گرافن به طور قابل ملاحظه ای قوی ترین و نازک ترین ماده در جهان است، انتخاب اول من برای حفاظت از سرمایه گذاری ام در مقابل عناصر است. گرافن انعطاف پذیر و سازگار با اطراف خود است. بهترین راه توضیح این به مشتری هایم این است که تصویری از یک کاسه سرامیکی در برابر یک سنگ گرافیتی بیاورم. در سطح میکروسکوپی، کدام یک را برای حفاظت از رنگ زیبای روی وسیله نقلیه خود ترجیح می دهید؟

[1] Denver, Colorado

[2] I am a facts girl

[3] Water spotting

[4] Beads

[5] Re-treat

محصولات مرتبط

فهرست