افزودن گرافن، کلیدی برای افزایش طول عمر جاده ها

گرافن یک آلوتروپ از ماده‌ی تک لایه کربن است که مزایای فراوانی در تمامی زمینه‌ها از خود نشان می‌دهد. آخرین مزیتی که از این ماده کشف شده است، هنگامی است که آن را با آسفالت ترکیب می‌کنیم. از این رو دو شرکت ایتالیایی گردهم آمدند تا دو ماده را با هم ترکیب کرده و جاده‌هایی مقاوم‌تر و با دوام‌تر را ایجاد کنند. شرکت directa plus تولیدکننده محصولات مبتنی بر گرافن و شرکت herchimiea متخصص در زمینه مواد افزودنی برای آسفالت می‌باشند. این دو در شراکتی که باهم داشتند، یک افزودنی برای آسفالت با استفاده از تکنولوژی گرافن پلاس شرکت Directa plus با نام Eco pace را توسعه دادند. همچنین آن‌ها برای ثبت اختراع نیز اقدام کرده‌اند و ادعا می‌کنند که این محصول تا حد زیادی دوام و پایداری سطوح آسفالت را بهبود می‌بخشد.

این بهبود در خواص، حاصل از هدایت حرارتی گرافن است. این امر باعث می‌شود که مخلوط آسفالت بدست آمده در دماهای بالا کمتر نرم شده و در دماهای پایین نیز کمتر سفت شود. همچنین با افزایش الاستیسیته آسفالت، تحمل آن را در مقابل بارهای سنگین افزایش می‌دهد. ماده Eco pace توانایی این را دارد تا طول عمر مفید جاده‌ها را که تقریبا 6 الی 7 سال می‌باشد، به میزان دو برابر آن، یعنی 12 الی 14 سال افزایش دهد.

تمامی این مزایا دلیلی بر این امر می‌باشد که شرکت‌ها بر این باورند که محصول آن‌ها باعث انقلابی در طول عمر جاده‌ها خواهد شد. همچنین آن‌ها معتقدند که این محصول، بهترین و باصرفه‌ترین گزینه برای برنامه‌های تعمیر و نگهداری جاده‌ها مانند تعمیر چاله‌ها است. علاوه بر این، آسفالت ترکیب شده با Eco pace، کاملا و به صورت صد در صد قابل بازیافت است. تمامی آسفالت خرد شده قابلیت این را دارد که به صورت مکرر در پیاده‌روها و خیابان‌ها استفاده شود.

مطابق گفته‌های این دو شرکت، ماده Eco pace در آزمایشگاه‌ها مورد آزمایش قرار گرفته و در مقیاس کوچک، تمامی این آزمون‌ها را با موفقیت پشت سر گذاشته است. احتمال می‌رود که به زودی این محصول در دسترس عموم قرار گرفته تا از مزایای آن بهره‌مند شویم.

محصولات مرتبط

فهرست