این برچسب‌های جادویی گرافنی می‌توانند زندگی شما را نجات دهند…

آیا می‌دانید که برچسب‌ها و پوشیدنی‌های مبتنی بر گرافن روز به روز در حال رایج‌تر شدن هستند؟ در واقع امروزه پرچمداران گرافن در حال همکاری با موسسه علوم فوتونی(ICFO) و تولید برخی از برچسب‌های شگفت‌انگیز و حیرت‌آور گرافنی می‌باشند. آخرین دستاوردها، جنبه‌های مختلفی همچون نظارت بر سلامت گرفته تا ویژگی‌هایی مانند مقاومت در برابر اشعه فرابنفش را شامل می‌شوند.

یکی از برچسب‌های متفاوت ICFO، برچسب فرابنفش(UV) است. این برچسب، یک برچسب شفاف یکبار مصرف بوده که کاربر را قادر می‌سازد تا میزانی که در معرض اشعه فرابنفش قرار گرفته است را مشاهده کند. این برچسب می‌تواند به تلفن همراه متصل شده و هنگامی که سطح اشعه فرابنفش از حد نرمال آن بالاتر رفت، به کاربر اطلاع دهد.

این نوع از برچسب‌ها، قابلیت‌های دیگری نیز علاوه‌بر اندازه‌گیری شدت اشعه فرابنفش را دارا می‌باشند. ICFO برچسب دیگری که باند تناسب اندام(Fitness Band) نامیده‌‌ می‌شود را نیز گسترش داده است. این باندهای تناسب اندام می‌توانند میزان ضربان قلب، سطح آب بدن، غلظت اکسیژن، سرعت تنفس و درجه حرارت بدن را اندازه‌گیری نمایند. این امر کاربران را قادر می‌سازد تا روش‌های تمرینی و میزان مصرف آب خود را با پاسخ‌های برچسب گرافنی تطابق دهند که این کار باعث رسیدن هر چه بیشتر فرد به سطح آمادگی جسمانی مطلوب خواهد شد.

این ابزار همچنین می‌تواند برای کاربردهای دیگری نیز استفاده شود. به عنوان مثال، شما می‌توانید آن را در ارتفاعات برای مشاهده سطح اکسیژن بدن خود استفاده کنید. همکاری دو موسسه باهم، منجر به تولید کوچکترین طیف سنج پیکسلی در جهان و حسگر تصویری فراطیفی فعال شده با گرافن شده است. از آنجایی که این برچسب‌ها بر پایه گرافن می‌باشند، قابلیت‌های وسیعی در سیستم‌های عکس برداری بدون نیاز به هزینه‌های سنگین و تجهیزات گران قیمت را شامل می‌شوند.

فرانک کوپنس، رهبر گروه گرافن ICFO و رئیس کمیته گرافن MWC، در این باره بیان کرد: با جایگذاری این حسگر عکاسی مبتنی بر گرافن در داخل گوشی‌های هوشمند، این قابلیت فراهم می‌شود تا جزئیاتی فراتر از آنچه که چشم انسان آن را می‌بیند، نمایان شود. این حسگر فوق العاده کوچک، یکی از صدهاهزار عددی است که به نور فرابنفش و مادون قرمز حساس می‌باشد.

وی همچنین افزود: این تکنولوژی این قابلیت را نیز ایجاد می‌کند تا در فروشگاه‌ها دوربین را بر روی میوه‌ها و سبزیجات نگه داشته و تازگی آن‌ها را تشخیص دهید و یا در مثال‌های فراتری، این دوربین می‌تواند در هنگام رانندگی در مه شدید، برای نمایش دادن تصاویر واضح‌تری از وسایل نقلیه اطراف بر روی شیشه جلو، استفاده شود.

درباره برچسب‌های مبتنی بر گرافن چه می‌دانید؟ به ما نیز اطلاع دهید.

محصولات مرتبط

فهرست